Ancsel Éva:
„Az nem baj, ha dühöng az ember – az se, ha villámokat szór haragjában –, de az rettenetes, ha kihűl.”
***
Jelen anyag forrása:
Ancsel Éva összes bekezdése, Kossuth Kiadó, Bp., 1999.
***
I./18. Száznyolcvankét új bekezdés az emberről, 1987-1991
(Hibiszkus Könyvkiadó, 1991)
***
Ancsel Éva:
„Az nem jó, ha ököllel az arcunkba vágnak, de a civilizált, már-már kifinomult kegyetlenség még sokkal félelmetesebb.”
BRAIN STORMING:
No.1.:
A civilizáció a mai ember számára olyan, mint a levegő, a tiszta víz, a mindennapi étkezés… annyira megszokottak, hogy észre sem vesszük – csak ha valami baj van velük: nem tiszta, nem elég, nem rendszeres.
No.2.:
Az öklözés és a civilizáció negativitása nem a rossznak más aspektusa – azonos oldalon vannak; ilyen szempontból a „természetes rossz” nem jobb, mint a „civilizáció eredetű rossz”.
No.3.:
A filozófusnő valószínűleg azért voksolhatott az arcba öklözés mellett, mivel őneki nemigen lehetett ilyen élménye – míg a civilizációval egész nap kapcsolatban volt, mivel benne élt.
Ha minden pillanatban emberek között kellene lennünk, mint a civilizáció előtti őseinknek… valószínűleg akkor egy természetes erőszaktól mentesebb… civilizált környezetbe vágynánk.
***
Ancsel Éva:
„Az se más, mint civilizált kegyetlenség, ha valaki annyira – úgymond – elfoglalt, hogy soha nincs ideje senkire.”
BRAIN STORMING:
No.1.:
Inkább civilizációs lehetőség, mint kegyetlenség, hogy az ember annyit tudjon magával foglalkozni, hogy másra ne legyen ideje.
No.2.:
Az is kegyetlenség, amikor valakinek csak azzal kell foglalkoznia, hogy mások foglalkozzanak vele.
No.3.:
Az antik világ rabszolgáinak sem volt ideje sokszor a rabszolgatársakkal foglalkozni – ez is kegyetlenség lett volna a részükről?
***
Ancsel Éva:
„Az nem baj, ha dühöng az ember – az se, ha villámokat szór haragjában –, de az rettenetes, ha kihűl.”
BRAIN STORMING:
Az ember sokoldalú, és/de nem tudja minden oldalát egyforma hőfokon tartani, és néha nehezen tud 2 oldalt is magas hőfokon tartani (ha egyáltalán képes rá)… sokan épp azt az oldalukat melegítik fel, amelyikre épp szükség van.
A „valamely oldalunk felmelegítését” úgyis elérhetjük, hogy „ott láthatóvá válik a lelkünk”, kinyílunk, és őszinte önvalónkat engedjük ki rajta – és mindenki szereti látni mások leplezetlen valóját, mivel mindenki szeretné megmutatni a magáét, de nem meri! Röviden: szeretünk érzelmeket látni!
***
Ancsel Éva:
„A szelídség: ellenállás. Nem csoda, hogy sokszor felháborító.”
BRAIN STORMING:
Felháborító, bizony – mert létezik, és tkp istenítjük (tán’ mert annyira ritka!), holott merőben természetellenes!
***
Ancsel Éva:
„A szeretet nem ismeri az elmúlást, de az elmúlás – az átkozott! – ismeri őt.”
BRAIN STORMING:
Vagyis, amíg az ember szeret, addig azt érzi, hogy az ember mintegy a szeretete fényénél lát mindent, és a létező világ időtlenségét értelmezi a maga szemlélődése időtlenségével, vagyis örökkévalóságával.
Az elmúlás, vagyis a vakszerelem-mentes állapot úgy tekint arra, aki szeret, olyannak látja, aki (táv)csővel figyeli a világot – talán mindkét szemléletmód hibás: sem a csőlátás, sem mások csőlátásának a kritikája nem célravezető, ha valaki boldog akar lenni.
A legjobb, ha igyekszünk szeretni, míg el nem múlunk!
***
Folyt. köv.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.